Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:50
 
Çay: Şık olmadı
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.
Siyaset Haberi


HABER VE FOTOĞRAFLAR: HÜSEYİN AZAR

Yoklamanın yapılması ve bir önceki meclis tutanaklarının kabul edilmesiyle, gündem dışı söz alan Mustafa Çay’ın konuşması, meclisin hareketlenmesine sebep olurken, Ramazan ayının bereketli geçmesi temennisinde bulunarak başladığı konuşmasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın önceki dönemden kalan borçların yükünün ağırlığından yakınması ise eleştirilere maruz kaldı.

Ramazan ayını ve anneler gününü kutladığını belirterek konuşmasına başlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Küçük-büyük ayırt etmeden tüm annelerin ellerinden öpüyorum” dedi.

“ŞIK BULMADIM”

Başkan Çay, bir önceki mecliste kendisinin gündeme getirdiği Karakışlakçı başta olmak üzere 14 köye çilek fidesi dağıtımı ile ilgili attığı için Başkan Zeydan Karalar’a da teşekkür ettiğini ifade etti. Ama, diyerek sözlerine devam eden Başkan Çay, “Bu çilek fidelerinin kabulünü yapan Büyükşehir Belediyesine aracılık yapan Pozantı Belediyesi adına yazışmaları yapan benim ilçemde benim köyümde, benim mahallemde davet edilmemiş olmayı da şahsi olarak bir kırılganlık olarak görüyorum. Birlikten bahsediyoruz. Ayrıştırmamaktan bahsediyoruz ama benim ilçeme, benim köyüme gelen bir misafirin ev sahibine haber vermeden gelmesini şahsen şık bulmadığımı ifade ediyor, takdiri size bırakıyorum” dedi.

“ZORLU KIŞ ŞARTLARINDAN ÇIKTIK”

Pozantı’nın dışında Aladağ, Tufanbeyli, Feke, Saimbeyli gibi yerler de dahil olmak üzere zorlu kış şartlarından çıkmış bölgeler olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Çay, “Alt yapısı olmayan bütün yollar yarılmış durumda. Siz de Seyhan Belediye Başkanlığından buraya geldiniz. Bizlerin hangi şartlarda hizmet verdiğimizi bilen bir kardeşimizsiniz. Bizlerin araç parkında doğru dürüst bir greyderimiz bile yok. Bizde 80’li yıllardan kalma bir şampiyon var. 2 gün gittiği zaman yorgunluktan bayılıyor. 17-20 bir lira masrafla ayağa yeniden kaldırabiliyoruz. Bizim imkanlarımızla bu hizmeti sunmak mümkün değil. Geçen hafta büyükşehir belediyesinin ana ağında bulunan Pozantı merkeze 10 kilometre mesafede bulunan Belemedik köyünün yolları delik-deşik olmuş vaziyette. Bu bölge, gerçekten yoğun bir ilgi görüyor. Bu yola biz toprakla yama yaptık. Bir an önce bu yolların çok iyi bir şekilde rehabilite edilmesinin yararlı olacağını, hem kendim için hem sizin için yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

“YEREL SANATÇILARLA YAPACAĞIM”

Bugüne kadar, ulusal bayramlarda büyükşehir belediyesi bize sanatçı desteği verdiğini hatırlatan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Bu yıl da yazımızı yazdık. Sadece bando gönderileceğini ancak sanatçı desteği verilemeyeceği bildirildi. Ben de Pozantılı yerel sanatçılarla bu işi yapacağım” diyerek, diğer ilçe belediye başkanlarına da seslenerek, çöp arabası da talep etti.

“HER İLÇEDEN BİR ÇÖP ARABASI İSTEDİ”

“Her yıl olduğu gibi Akçatekir, normalde bin 200 nüfusun görüldüğü, 33 bin konutun olduğu, her yaz dönemi 100 binin üzerinde Adanalıyı misafir eden bir bölge” diyerek konuşmasına devam eden Çay, “Bunun dışında Alpu, Fındıklı, Eski Konacık, Yeni Konacık, Dağdibi, Aşçıbekirli yayla merkezi olduğu için nüfus 200 bine ulaşıyor. Her yıl buradan belediye başkanlarımızdan 1 Haziran itibariyle bir tane çöp arabası istiyorduk. Sağolsunlar bugüne kadar hepsi gönderdi. Yeni seçilen belediye başkanlarımız olduğu için konuyu bilemeyeceklerini düşünerek, hatırlatma yapıyorum. Tedbirinizi alın. Çünkü, sizlerin belediyelerine katkı veren vatandaşların ihtiyacını görmek için bu çöp arabalarını istiyoruz. Pozantı’nın 5 çöp arabası var. Pozantı merkez ve köylerini bu araçlarla hallediyorum. Bunda bir sıkıntımız yok. Göndereceğiniz çöp arabalarıyla, zaten size reklam yaptırıyoruz. Bazen, “Zeydan Başkan gelmiş bizim çöpümüzü alıyor, Bilal Başkan gelmiş bizim çöpümüzü alıyor” diyorlar. Aslında reklam yapıyorsunuz. Bu araçların çalışanlarını ve mazotunu da ben veriyorum. Bu konuda da destek verip, mazotu da karşılamanızı bekliyorum” şeklinde taleplerini iletti.

“MAZOT YOK DİYE, ÇÖP İÇİN TIR TAHSİS EDİLMEDİ”

Geçen hafta yaşadıkları başka bir sıkıntıyı da gündeme getiren Başkan Çay, “Malum olduğu gibi çöpleri toplamak ilçe belediyelerin işi, çöp transfer istasyonundan buradaki atık işleme merkezine getirmek büyükşehirin görevi. Daha önce Pozantı Belediyesi olarak aldığım sıfır TIR’ımı da büyükşehire vermiştim. Geçen hafta Cuma günü ‘mazot yok’ diye TIR tahsis edilmedi. Malum olduğu üzere bütün çöpler arabalarımızda kaldı. İkinci gün çöp toplamaya gitmek için vahşi depolama yöntemiyle doğaya gömme yöntemiyle çöpümüzü ber taraf ettik. Mazotunuz yoksa biz verebiliriz. Bu konuda görevlilerinizi uyarırsanız sevinirim” dedi.

‘YOĞUN YAĞIŞLARDAN YOLLAR YARILDI’

Akçatekir ve Bürücek’te kanalizasyon ve alt yapının olmadığını da dile getiren Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yağmur sularını tahliye edecek drenajımız da yok. Yoğun yağışlarda yollar yarıldı. İnsanlar ağaçlarına bakım yapmak için evlerine gelmeye başladı. Okullar tatile girmeden, gerekirse operatör verebiliriz. Bu konu ile ilgili yardımınızı bekliyorum. Bir de kamyon tahsis edilmesini arzu ediyoruz. Buradan bütün meclis üyelerine ve Adana kamuoyuna da söylüyorum. Belemedik, bizimle iyi bir yolculuğa çıkıyor. 1904-1914 yılları arasında Alman İmparatoru ve 2. Abdulhamid arasında imzalanmış olan Hicaz-Bağdat demiryolu projesi kapsamında oraya bir şantiye merkezi kurulmuş. Burada tarihi bir doku var. Daha sonra, heyelandan dolayı bir kısmı yıkılmış, bir kısmı işgal edilmiş. Orada bir yaşam var. Turizm anlamında Pozantı Belediyesi olarak, Devlet Demir Yolları’ndan kiraladık. Şu an, restoran, kafeterya ve doğal tabiat parkı yaptık. Çok ciddi bir ilgi var. Buraya gelen ziyaretçilerin zarar görmemesi için, Belemedik ana yolunun bozulan bölgelerin yapılması hususunda da talimat vermenizi bekliyorum.”

KARALAR: DERDİMİZ, BAHANE ÜRETMEK DEĞİL

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’a cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, “Bizim derdimiz, bahane üretmek değil. Mevcut durumu sizlerle paylaşmak. Ne yazık ki durum bu. Yani, bugün 30 Mart itibariyle 4 milyar borcu var belediyenin. Bugün döviz artışı, metronun borcunu etkiledi. Borç şu an, yaklaşık 4 milyar 200 milyona ulaşmış durumda. Borcun büyüklüğü aslında ürkütücüdür. Ondan da ürkütücü olan, her ay verilen 60 trilyon açık. Bu üzüntü verici bir durum. Bunun birden bire çözülmesi mümkün değil. Niye, hep birlikte, elbirliğiyle bunu aşacağız dedik. Geçen hafta uncu geldi, un vermem dedi, mazotun durumunu biliyorsunuz zaten. Şöyle bir pozisyon da yok: Günlük gelir acil ihtiyacın üstünde olsa, Ahmet’e vermeyim, Mehmet’e vereyi, mazota vermeyip ilaca vereyim. Böyle bir pozisyonumuz yok. Şu anda belediyenin günlük geliri çok zorunlu  ihtiyaca bile yetmiyor. Mazot, un ve banka tarafından konulmuş önceden konulmuş temliklere yetmiyor. Bir ay içerisinde de gelir-gider dengesinin sağlanması söz konusu değil. Envanter çalışması yapıyoruz. Belediyenin elinde ne var? Neyi bir yerlere devir eder veya satabiliriz. Başka çaremiz de yok. İlçelerden bir çok makinayı çektirdim. ASKİ’de de bunu yaptırdım. Her ay 5 milyon lira ASKİ, 5 milyon lira büyükşehir mazot parası, her ay da 10 milyon lira araç kirası veriyor. Bunu kesmek zorundayım. Elbette, çalışan makinalar vardır. Bir ay çalışıp, 12 ay para alan makinalar da var. Çalışmadığı süre için de ödeme yapmışız. Bu doğru bir yöntem değil. Buradan belediye başkanlarına sesleniyorum. İvedi ihtiyaçlarınıza elbette yardım edeceğiz. Aşırı yapacak bir şansımız yok. Keşke olsa. O kadar olumsuz bir durum var ki, gelir gider durumu açısından. Bunları yapacak şansımız yok. Hiçbir şekilde fazladan para bile harcamayız. Onun için biz sanatçıya yok diyoruz. Var desek, adamın parasını ödeyemeyeceğiz. 19 Mayıs’ın kutlamasını Seyhan, Çukurova ve Büyükşehir Belediyesi ortak düzenleyecek. Transfer çöplerin çözümü konusu bana geldi. Yaz olduğu için felakettir, doğrudur. Buradan Fen İşleri yetkililerine söylüyorum. İlçelerde en acil olan yerlerin tespitini yapıp sıraya koyalım. Diyelim ki, seninkini bugün, Pozantı’nın işini bugün halledeceğiz” dedi.

KAÇAR: “NEDEN TALİP OLDUNUZ?

Karaisalı Belediyesi’nden Büyükşehir Meclisi’ne gelen Abdullah Kaçar da Söz alarak konu ile ilgili Başkan Karalar’a bir hatırlatma yaptı. Kaçar, Adana Ticaret Odası’nda meclis üyesi olduğunu belirterek, Başkan Karalar’ın o dönemde yaptığı bir konuşmayı hatırlattı. Karalar’ın, bir saat projelerini anlattığını hatırlatan Kaçar, “O zaman bu borcun olduğunu bilmiyor muydunuz? O zaman bunları niye konuştunuz? Bir ay oldu. Bazı belediyelerin makam araçlarını çektiniz. Keyfi işler yapıyorsunuz. Baktığımızda çok güzel konuşuyorsunuz. İcraata gelince, konuştuğunuzla uyuşmuyor” dedi.

“BU ŞARTLARI BİZ OLUŞTURMADIK”

Karalar ise, cevaben “Bu ekonomik şartları biz oluşturmadık. Oradan böyle konuşmak doğru değil. Bu durumu biliyordunuz, niye aday oldunuz diyorlar. Biz aday olduk. Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkaracağız. Ama, bu iş bir ayda olamaz, olamayacağını sizler de biliyorsunuz. Biz birbirimize destek olursak Adana kurtulur” dedi.

Daha sonra grup başkan vekilleri söz aldılar.

GÜLAÇTI: ÜZERİMİZE AFAKAN BASTI

İlk olarak AK Parti adına Ozan Gülaçtı söz alarak kürsüye geldi. “Yeni olan arkadaşlar da var, meclisin düzeni söz isteyip kürsüye çıkmaktan geçer. Herkes ordan bir şey söylerse bu işe yetişemeyiz” diyerek konuşmasına başlayan Gülaçtı, Ramazan ayının öncelikle vatana ve millete hayırlar getirmesini diledi. Az önce meclise gelirken bir mesajın geldiğini de ifade eden Gülaçtı, meclisin Zeydan Başkan’ın kişisel hesabından canlı yayınlandığını öğrendiğini belirterek, “Yalnız eksik bir uygulama. Mümkünse belediyenin resmi hesaplarından da canlı yayınlansın” diye talepte bulundu.

Göreve başlayalı bir ayın geçtiğini belirten Gülaçtı, bir borç, bir sıkıntı söz konusu olduğunu söyledi. “Üzerimize bir afakan bastı diyebilir miyiz Başkanım” diyerek konuşmasına devam eden Gülaçtı, sürekli borçtan bahsedilince kendilerinin de bunalmaya başladığını söyledi.

“MECLİS OLARAK ARKANIZDAYIZ”

Böyle olunca Adanalının da moralinin bozulduğunu ifade eden Gülaçtı, “Adana’nın mali durumunu hepimiz biliyoruz. Hatta, borçlanma konusunda ben burada, verilmesin diye çabalarken, sizler destek verdiniz. Siz Adana’nın büyükşehir belediye başkanısınız. Adana, büyük ve güçlü bir şehirdir. Siz de, bu şehirin borcundan bahsetmek zorunda değilsiniz. Biz iş yapacağız. Meclis olarak sizin arkanızdayız. Bunu, moral bozarak yapmayalım lütfen. Borcumuz olabilir, Metro’nun borcu 15 yıl öncesinden birikmiş borcu olabilir. Adana’da oluşturulmuş hizmetler var. Sinek sorunu, 2014 yılını hatırlayın. O dönemde de mecliste bunu konuşmuştuk. Tam seçim dönemi larva dönemine denk gelmişti. Şu anda hiçbir çalışma yok. İlaçlamaların başlaması için gerekli talimatı verin lütfen. Bugünden itibaren sıcak başlıyor, sorun yaşıyoruz. Köy mezarlıkları ottan geçilmiyor. Bayram geliyor. Herkes mezarlıkları ziyaret edecek. Bunlar çabuk çözülecek işler. Bunların dışında, Adana’ya yapılmakta olan 3 büyük köprü projesi var. Devlet Bahçeli Köprüsü, Sular’dan Yavuzlar’a bağlayan köprü, bir diğeri Girne Köprüsü’nün genişletmesi projesi. Adana’nın faydasına olan işlere destek vermeyi biliriz. Bunların böyle durması ekonomiye zarar. Bu projelerin bitirilmesi lazım. Bu konuda gerekli uyarıları yapmanızı istiyorum. Sonuç olarak, Adana büyük şehir. Adana gibi bir başkanımız var. Eminiz, bu borç meselesini bundan sonra kapatıp hizmet yapmaya başlarız” diye sözlerini bitirdi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’ya cevaben Başkan Zeydan Karalar da, “İnşallah borçlanma yetkisi alırız da yaparız” dedi.

ŞAHİN: UÇURUMA YUVARLANIYORDUM

Daha sonra söz alan Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin ise, su kanallarının tamirinin bir an önce yapılmasını talep etti. Yöre insanının domates ve biber ekemediğini belirten Başkan Şahin, Saimbeyli’nin yollarının da yoğun kar yağışından zarar gördüğünü ifade etti. Bizzat kendi aracının bu yolda lastiğinin patladığını ve uçuruma yuvarlanma tehlikesi yaşadığını belirten Başkan Şahin, büyükşehir olarak bu hususun ivedilikle çözülmesini istedi.

Başkan Şahin’in konuşmasından sonra tekrar söz alan Başkan Zeydan Karalar ise, “Yoktan var etmek Allah’a mahsus. Para konusunu konuşacağız. Paralarını alamadıkları için ilaçlama zamanında yapılamadı. Hizmetin gecikmesinin sebebini herkes bilmeli. Şu anki ekonomik şartlar bunlar” dedi.

MERCİMEK: ADANA İTTİFAKI OLUŞTURALIM

İYİ Parti adına söz alan Recai Mercimek ise, Ozan Güçlaçtı’nın konuşmasının çok faydalı olduğunu ifade ederek, kendisine teşekkür etti. Mazbatanın alınışından bu güne 32 gün geçtiğini belirten Mercimek, “Büyükşehir olarak 15 ilçeye hizmet ediyoruz. Bir arkadaş çıkıp, soruyor: “Siz bunu bilmiyor muydunuz. Neden talip oldunuz?” diyor. Bu hoş değil. Yüreğir’in ilk toplantısında ‘Yüreğir İttifakı’ yapalım demiştim. Şimdi Adana’yı 7. Sıradan nasıl kurtarırız ona bakmalıyız. Burada bir birimizi yersek, ‘çoğunluğun azınlığı ezdiği meclis’ görüntüsü veririz. Gelin Adana İttifakı yapalım. Bu kapıdan girince Adana İttifakı olmalı. Siyaseti bırakmalıyız. Bundan Adana zarar görür. Burada birbirimize destek çıkalım. Burada bulunan hiçbir meclis üyesinin Zeydan Başkan’ın başarısız olmasını isteyeceğini düşünmüyorum” dedi.

SEYHAN: HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYARAK KONUŞSUN

CHP adına ise Serdar Seyhan söz alarak konuşma yaptı. Yayla sezonunun başladığı için ilçe belediye başkanlarının isteklerinin olabileceğini belirten Seyhan, “Herkes elini vicdanına koyarak konuşsun. Adana’yı yöneten belli. Buranın da bir bütçesi var. Önceki dönem başkan Hüseyin Sözlü’nün borçlanma yetkisi istediğinde biz de destek verdik. Çünkü, Adana’nın hizmete ihtiyacı vardı” diye konuştu.

Daha sonra, sinekle mücadele konusuna tekrar değinen Başkan Zeydan Karalar, “Bu dönem sinek olursa sorumlusu biz değiliz diyebiliriz. Çünkü larva döneminde biz yoktuk. Ama, seneye sinek olursa suçlusu biziz de deriz” dedi.

Daha sonra, gündem maddelerine geçilerek, ilgili komisyonlara havale edildi. Meclis, 14 Mayıs Salı, saat 14’te toplanmak üzere tatil edildi.

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
 
Etiketler: Çay:, Şık, olmadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Yeni Anayasa gerekli mi?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Özlü Sözler
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı