Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 18:55
 
Arslan: “TDP’yi, Adana’ya biz tanıttık”
Türkiye Değişim Partisi, (TDP) Adana teşkilatında sular durulmuyor. Seyhan İlçe Başkanlığından istifa ettiğini açıklayan Mustafa Arslan, 2 ay öncesinden hazırladığı yönetim listesinin İl Başkanı Hakan Malgaf tarafından bekletildiğini iddia etti.
Siyaset Haberi


HABER VE FOTOĞRAFLAR: HÜSEYİN AZAR

TDP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Aksöz’ün de duruma müdahil olarak ‘Mustafa’yı oradan alın, yerine bizim adamlardan birini koyun’ dediğini de öğrendikten sonra parti ile ipleri koparma kararı aldığını ifade eden Arslan, “Türkiye Değişim Partisi’ni Adana’ya, Seyhan ilçe olarak biz tanıttık” dedi.

‘PARANA GÖRE MAKAM VERİLİYOR’

Türkiye Değişim Partisi Seyhan İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Mustafa Arslan gelişmeleri, Viphaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Azar’a açık yüreklilikle anlattı. “Türkiye Değişim Partisi, aklımda olmayan bir partiydi” diyerek konuşmasına başlayan Arslan, “Normalde Ali Babacan gönüllüleri olarak yaklaşık 1,5 yıl Deva Partisi’nde çalışma yapmıştık. Neticesinde Sadullah Kısacak il başkanı olmuştu. Biliyorsunuz, siyasette çok da karaktere bakılmıyor. Ne kadar paran varsa o kadar iyi yere getiriliyorsunuz, diğer siyasi partilerde olduğu gibi. Deva ile ilgili Sadullah Kısacık’a konuşuyorum. Burada, gönüllüler yerine cebi dolu insanlara yer verildi. Bundan dolayı, Deva’dan ayrıldık. Şu anda, bin 500 kadar kişi Deva’ya küskün insan var” iddiasında bulundu.

“OLBİLİR Mİ? DİYE DÜŞÜNÜRKEN”

Türkiye Değişim Partisi’nden gelen teklif karşısında ‘olabilir mi?’ diye düşünürken, İstanbul’dan bir arkadaşıNı arayıp durumu anlattığını belirten Arslan, “Kendisi de tesadüfen, TDP Genel Merkezi’nde görevliymiş. Akabinde, bir saat sonra Mustafa Sarıgül beni aradı. Yaklaşık 20 dakikalık bir sohbet gerçekleştirdik. Sonrasında, İl Başkanımızla bir konuşun dedi. Sonra İl Başkanı Hakan Malgaf ile tanışıp sohbet ettik. Sonrasında Seyhan İlçe Başkanlığına atandım” diyerek, parti ile irtibatının başlangıcını anlattı.

‘BENİM GİBİLER SEVİLMEZ’

“Açık ve net oldum. Çünkü, ben biliyorum; benim gibiler pek sevilmez” diyerek açıklamalarını sürdüren Mustafa Arslan, “Bunun farkındayım. Bizde, şöyle bir durum var: Biz diyoruz ki; Alçak gönüllü olmak, insanlara karşı gerçekten sorumluluğunu bilmeyi, Allah herkese nasip etmiyor. Mustafa Arslan olarak, ekibim olarak, ‘İl Başkanının pozisyonunu sağlamlaştırmak için çalışmam’ dedim. Adana için, millet için çalışırım. Eğer, öyle bir beklenti içerisine girecekseniz ‘ben yokum’ dedim. İlk başta bunu söyledim. Hastaneler Kavşağına 600 metrekarelik bir afiş hazırlatarak, Seyhan İlçe olarak Türkiye Değişim Partisi’ni Adana’ya biz tanıttık. Çalışmalarımıza devam ettik. Listeler yerine oturmaya başladıkça, bu sefer, samimi akış, negatif planlı harekete dönüştü” diye konuştu.

‘İL BAŞKANI, ÖNE GEÇMEMDEN RAHATSIZ OLDU’

Bir ilçe başkanı olarak, çalışmalarıyla gündemi fazla meşgul ettiği için, il başkanın bundan rahatsız olduğunu da iddia eden Arslan, “Neden rahatsız oluyorsun ki? Sonuçta, bir siyasi partinin geleceğini kuruyorsun. Halkla olan diyaloğun, samimiyetin çok önemli. Yeni doğmuş bir partiye bakış açısını yüzlercesi biliyordu. Çünkü, geçmişi olmayan parti. İnsanlar, bizi tanırsa, partiyi de o şekilde görür. Bu anlamda, genel merkezden de Genel Başkan Yardımcımız Uğur Aksöz’ün de benimle ilgili müdahaleleri oldu. ‘Yönlendirecek birini koyun Mustafa’nın yerine bizim adamımız olsun’ diye. Hatta, sayın Uğur Aksöz, telefonla aradığı İl Başkanı Hakan Malgaf’a bir dostum yanındayken şöyle diyor; “Şu Mustafa’yı alalım da, yerine bizim adamlardan birini, yönlendirebileceğimiz birini koyalım” diyor. İl Başkanı da, “Siz nasıl uygun görürseniz öyle yapalım, sayın genel başkan yardımcım” diyor. Bunu duyduktan sonra, bu partide durmamın bir anlamı yoktu” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘KUKLA OLMAK, BİZE GÖRE DEĞİL’

“Tepeden siz yönlendirecekseniz, ilçe başkanını atamanın bir anlamı yok” diyerek konuşmasına devam eden Arslan, “Kukla olmak bize göre değil. Ben listemi vereli 2 ay oldu. Bizden adres istediler, verdik. Diğer atadıkları ilçe başkanlarının 10 adım önünde olduğumuz halde bize bu işi tamamlattılar. Mustafa Arslan, ‘listeyi hazırlayamadılar’ diyorlarsa, bu kocaman bir yalan. Şöyle; Ben milletvekilliği mücadelesi içine girmiştim. Bunu da açık ve net bir şekilde ifade ettim. ‘Seyhan Belediye Başkan adaylığına hazırlan’ dediler. ‘Hayır ben milletvekilliğine hazırlanacağım’ dedim. İl Başkanı da bana bunun sözünü verdi. İkinci sıradan aday gösterilecektim. Bu, genel merkezde duyulunca, onlar da adaylık için çalışma yapıyorlardı. Onun için önüme koca bir kaya koydular. Bu duruma geleceğimiz belliydi. Daha bir ay önce, İl Başkanına ‘böyle bir rahatsızlık varsa çekilmeye hazırım’ demiştim. Çünkü, ben susamam ve hiç susmadım. Kendi partimi eleştirdim. Eleştiri güçlendirir, zayıflatmaz. Örneğin; ‘Yaa Mustafa Başkan sen yürürken sağ kolun açık yürüyorsun’ diye eleştiri geldiğini varsayalım. Ben ne yaparım; yürürken sağ kolumu kapatarak yürümeye çalışırım. Kendimi toparlarım. Eleştirilmek bir nevi güçlenmektir. Bazı insanlar bunu anlayamıyor” dedi.

‘LİYAKAT YOK’

Adalet İşleri Başkanı Sabri Bayar’ın da bu durumdan muzdarip olduğunu ve bu yüzden istifa ettiğini de ifade eden Mustafa Arslan, “Seçime girebilmek için inanılmaz insanlar atandı. Liyakat yok. Ehil mi değil mi, yok. ‘Bir an önce atayıp kongreyi yapalım, seçime hazır olalım’ deniyor. Tabii ki, karışıklıkların ardı arkası kesilmiyor. Çünkü, siyasetle hiç alakası olmayan birini atıyorsunuz. Hiçbir şey bilmiyor. Bugünden sonra hangi partide yer alırsam alayım, nerede olursam olayım, ben tepeden ısmarlama hiçbir işin içinde olmayacağım. Halkın başkanı olacağım. Çünkü, ben kenar mahalle çocuğuyum. Kaldırımda da otururum… Bisiklet de kullanırım… Çocukla çocuk, gençle genç olurum. Bende kibir yok. Biz, bu samimi çalışmalar içerisinde yapabileceklerimizi konuşmamız lazım” diye konuştu.

‘ADANA BENİM MEMLEKETİM’

“Genel olarak Adana’daki il başkanlarına bakalım. Hiç birinde proje yok” diyen Arslan, “İstihdam ve üretim ile ilgili hiçbir başkan çıkıp ta, “Adana benim memleketim. Adana’nın ünvanları vardı. Tarımda, sanayide liderdi. Hiç kimse bunu konuşmuyor. Neden işsizlik bu kentte çok? Herkes kameraların karşısına geçip, iki fotoğraf çekilip ‘hah hah’ bunun derdinde” diyerek tepkisini sürdürdü.

‘MAKAM KOLTUĞUM OLMAYACAK’

Koltuğa oturduktan sonra insanların çok değiştiğine de dem vuran Arslan, “Ben, Adana’da istihdam oluşturacak şu-şu fabrikaları kurdurup, milleti yoksulluk seviyesinden alıp feraha ulaştırdım deyip altına imzanı at. Koltuğa oturduktan sonra insanlar ne hale geliyor. Ben dedim ki; Milletvekili, belediye başkanı veya ilçe başkanı ne olursam olayım ama makam koltuğu istemeyeceğim. Plastik sandalyede oturacağım” şeklinde rahatsızlıklarını dile getirdi.

“Bize, projelerle gelecek vaad eden siyasetçiler lazım” diyen Arslan, kendisine haksızlık yapıldığına vurgu yaptı. İl Başkanı Hakan Malgaf ile bir aydır görüşmediklerini de belirten Arslan, “Duyumlar alıyordum. ‘Seyhan’a ilçe başkanı arıyorlar’ diye. İl Başkanına gidiyorum, ‘Olur mu ya, sen bizim Seyhan ilçe başkanımızsın’ diyor… Sonrasında da bir aydır görüşmüyorduk” dedi.

‘YATIRIMLAR KUZEYE AKTA’

Seyhan’ı, Aytaç Durak’ın bitirdiğini söyleyen Arslan, resme doğru bakılmadığını ifade etti. Seyhan’ın bu haliyle düzeltilmesinin zor olduğunu da belirten Arslan, Seyhan’a yapılması gereken yatırım Kuzey’e aktı. Seyhan’daki alt yapı çürüdü. Yıllardır çivi bile çakılmıyor. Bundan sonra yapılabilir mi? Yapılabilir ama uzun bir süreç alır. Yöneticilerin geçmişte yaptığı hatalar bugün çözülemiyor. O kadar zor duruma geldi. Seyhan, 15 yıl önce bu kadar büyük değildi. Gecekondulaşma bu kadar yoğun değildi. O zaman müdahale edilip, değiştirilebilirdi. Seyhan’ın geleceği çok daha farklı olabilirdi. Şimdi, o kadar çok çarpık yapılaşma var ki? Biz bunları söyledikçe, bizi sevmiyorlar. Bunları konuşmayın, susun. Neyi konuşalım? ‘Başkan, Ankara’da Atatürk’ün huzuruna çıkmış. Bunları konuşun.’ Ben bunların yerine memleketimin sorunlarını konuşmak istiyorum. Cennet Adana’mız inanılmaz bir şekilde kötü yönetiliyor. İçinden ırmak geçen bir kentte yaşıyoruz. Dubai, Katar, Bahreyn gibi şatafatlı kentler bir Seyhan nehri etmez. Yatırımcı Adana’dan kaçırıldı” dedi.

‘SAYIN AKSÖZ, GEREĞİNİ YAPMIŞTIR’

Türkiye Değişim Partisi Genel Merkezi ve Genel Başkan Mustafa Sarıgül ile hiçbir probleminin olmadığını belirten Arslan, “Sağ olsunlar, gittiği her yerde bizi anlatır. İstifama, genel merkez tepki vermedi. Sayın Uğur Aksöz zaten gereğini yapmıştır. İstifaya zorlanmadım. Bazı gerçekleri gördüm. Onlar bana, ‘istifa edeceksin’ deselerdi, istifa etmezdim. ‘Alın beni görevden’ derdim. İl Başkanına söylemiştim, ‘bir problem varsa istifa edebilirim’ diye. Sayın Uğur Aksöz’le konuşmasını duyunca, ‘kumpas var’ diyerek istifa ettim. Ben, Genel Merkezden para, pul, yer istemedim. Bütün masrafları kendi cebimden yaptım. İnsanlar, seçim öncesi vaatler veriyor. ‘Şu kadar kişi beni desteklerse, sizi şu konuma getireceğim’ diyor. Aslında seçim başlarken Adana’yı öldürüyorlar. Eğer ki, sadece desteklediği için ehil olmayan bir insanı makama getiriyorsan, en büyük zararı sen veriyorsun. Aslında, sen kasaba çiftçilik yaptırıyorsun. Listemi hazırlarken, maddiyat üzerinden yapmadım. Ne bu garibanlar? demiş olabilirler. Zaten, yönetimin yükünü ben üstlenmiştim. Listemde esnaf ve orta ölçekli sanayici vardı. Bugün, aylık geliri 100-200 bin lira olan biri aylık geliri 2 bin 500 lira olanı anlayabilir mi? Anlayamaz” diyerek, değişimin başlamadan bittiğine dem vurdu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
 
Etiketler: Arslan:, “TDP’yi,, Adana’ya, biz, tanıttık”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Yeni Anayasa gerekli mi?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
6
6
25
37
2
Fenerbahçe
76
0
7
7
23
37
3
Galatasaray
75
0
8
6
23
37
4
Trabzonspor
64
0
7
13
17
37
5
Sivasspor
58
0
7
16
14
37
6
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
7
Hatayspor
57
0
12
9
16
37
8
Gaziantep FK
54
0
11
12
14
37
9
Göztepe
51
0
12
12
13
37
10
Fatih Karagümrük
51
0
12
12
13
37
11
Konyaspor
45
0
14
12
11
37
12
Çaykur Rizespor
45
0
14
12
11
37
13
Antalyaspor
43
0
13
16
9
38
14
Başakşehir FK
43
0
16
10
11
37
15
Yeni Malatyaspor
41
0
14
14
9
37
16
Kasımpaşa
40
0
17
10
10
37
17
Kayserispor
39
0
16
12
9
37
18
MKE Ankaragücü
38
0
19
8
10
37
19
BB Erzurumspor
37
0
19
10
9
38
20
Gençlerbirliği
35
0
20
8
9
37
21
Denizlispor
28
0
21
10
6
37
Özlü Sözler
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı